Nedávná studie odhalila souvislosti mezi hormony, střevním mikrobem a sociálním chováním koček žijících ve společné domácnosti.
Kočičí čich je asi 14krát lepší než čich lidský. Nedávné studie začaly odhalovat tajemství kočičího čichu a vědci mohou dokonce využít složitou strukturu kočičího nosu jako inspiraci pro vylepšení moderního laboratorního vybavení.
Výzkumníci z Helsinské univerzity zjistili několik souvislostí mezi různými rizikovými faktory, které u koček spouští jeden z nejproblematičtějších zlozvyků - vyprazdňování mimo toaletu. Identifikace rizikových faktorů umožňuje upravit podmínky v domácnosti, a tím předcházet nebo omezit toto problémové chování.
Majitelé koček moc dobře vědí, jak je hra s jejich mazlíčkem důležitá. Nejenže podporuje psychickou pohodu zvířete, ale navíc i posiluje užší pouto mezi kočkou a člověkem. V nové studii vědci zkoumali tyto souvislosti pomocí hloubkových empirických metod. Analyzovali data shromážděná z celého světa.
Nedávný výzkum vedený vědcem Christianem T. Herbstem z Vídeňské univerzity, publikovaný v časopise Current Biology, přináší nové poznatky o tom, jak kočky vrní. Zvláštní "podložka" zabudovaná v hlasivkách by mohla vysvětlovat, proč kočky mohou vydávat tyto nízkofrekvenční zvuky.
V dnešní době je stále častější, že lidé zneužívají zvířata pro vlastní zisk. Množírny, kde jsou kočky chovány v nepřijatelných podmínkách, jsou bohužel realitou. Tento článek vám poskytne tipy, jak rozpoznat množírnu a jak si vybrat zodpovědného chovatele.
Je těžké si připustit, že naši mňoukající společníci stárnou tak rychle. Za sedm let se kočka dostane do zralého věku, za další tři roky do seniorského a v patnácti letech do geriatrického. Stáří je zkrátka nevyhnutelný a přirozený biologický proces, který bohužel nedokážeme kontrolovat. Jak o starou kočku pečovat vysvětluje veterinářka MVDr. Hana Prausová.
Kdo by nemiloval roztomilé kočičí fotky a videa! Není divu, že jejich popularita na internetu stále roste. Od TikToku po Instagram se "kočičí influenceři" stali jedním z nejzábavnějších a nejsledovanějších obsahů na všech sociálních sítích.
Lidé žili se zvířaty odnepaměti. Jejich živobytí na nich bylo závislé, takže si jich dokázali náležitě vážit. Mít krávu nebo kozu byla výhra. Psi měli nezastupitelnou funkci při hlídání stáda či jako strážci domova. A kočky byly takovým samozřejmým "vybavením" domácností, protože chytaly myši. Lidé si tehdy asi ani neuvědomovali, jak jim přítomnost zvířat prospívá.
Kolem koček koluje spousta mýtů, například že mají devět životů, nebo že černé kočky nosí smůlu. Zdravý rozum nám sice říká (většinou), že tyto legendy nejsou pravdivé. A co běžně uváděný "fakt", že kočky při pádu vždy dopadnou na nohy? Je založen na vědeckém základu?