Muž z Prachaticka, který surově zbil štěně labradora, množírna psů v Kamenici nad Lipou, kde žilo v otřesných podmínkách přes 200 psů. To jsou dva mediálně známé případy týrání zvířat z poslední doby.
Veterinární lékaři se ve své praxi čas od času setkávají s příznaky týrání zvířat. A nemusí jít vždy o úmyslné týrání.
Všimli jste si, že některé kočky si přímo vybírají lidi, které je moc nemají v lásce? Přestože je v místnosti víc lidí, vaše kočka se jde přivítat s člověkem, který kočky nemá rád, nebo se jich dokonce bojí. Proč tomu tak je? Odborníci přišli s logickým zdůvodněním.
Historky, které veterinární lékaři zažívají ve svých ordinacích, bývají zábavné jen někdy. A mohou to být i ty, kdy je potřeba použít skalpelu a posléze jehly a nitě.
Vztah mezi kočkou a dítětem může být harmonický a přátelský, na druhou stranu se mohou vyskytnout i komplikace a fyzické boje. Děti totiž často nedokážou rozpoznat varovné kočičí signály a výsledkem jsou škrábance a kousnutí.
Máme sedmiměsíčního kocourka Filipa. Je to malý rošťák, ale jinak je moc hodný a máme ho rádi.
Kočičí tlapka je důmyslný a multifunkční nástroj. Kromě toho, že své majitelce umožňuje pohybovat se s lehkostí a elegancí, slouží i jako prostředek pro komunikaci.
Obecně je zívání spojováni především s únavou a nedostatkem kyslíku, jenže u koček má ještě další speciální funkci. Kočky často zívají, když se chystají na kutě, nebo když se probudí.
Věděli jste, že kočky mívají zpravidla menší teritoria než kocouři? Skutečná velikost kočičího revíru závisí na tom, zda se nachází na venkově, nebo ve městě, zda jsou v blízkosti otevřené plochy, jako pole, jestli se místo nachází mezi frekventovanými ulicemi nebo třeba potokem. Také je samozřejmě ovlivňuje hustota kočičí populace.
Určitě tu situaci znáte: ještě před chvilkou vám kočka vrněním dávala najevo, jak moc se jí vaše hlazení líbí, a najednou střih, začne vás bolestivě kousat a škrábat do ruky. Tento syndrom zvaný petting and biting (hlazení a kousání) lze u koček pozorovat poměrně často.