Toto onemocnění se může vyskytnout u jakéhokoliv psa nebo kočky v každém věku. Příčinou bývá vrozená nebo dědičná vada (některé plemena jsou postižena více – například pudlové a jezevčíci), úrazu či onemocnění nervového systému.
Lidé často podávají antibiotika či odčervovací prášky svým zvířatům šalamounsky zamaskovaná do různých potravin. Ovšem kočka není hloupá, a tak se může stát, že časem lest prokoukne, a pak může nastat problém.
Zánět spojivek se u psů a koček vyskytuje poměrně často. Příčinou může být pobyt v prašném prostředí, silný vítr, alergická reakce či poranění.
Úrazy se bohužel nevyhýbají ani našim zvířecím kamarádům, proto vám přinášíme pár rad, jak postupovat, pokud se vaší (nebo cizí) kočce stane nepříjemná nehoda. Převoz k veterináři Pokud je kočka zraněná, zacházejte s ní co možná nejopatrněji a co nejrychleji ji převezte k veterináři.
Pseudogravidita neboli falešná březost je stav, kdy si samice myslí, že čeká mláďata, ale ve skutečnosti tomu tak není. Velmi často se vyskytuje u fen, vzácně také u koček.
Jde o různá onemocnění, která mají ale podobné názvy. Toxokarózou se rozumí napadení oblými červy škrkavkami (ty mají nejčastěji psi, ale i kočky – Toxocara canis, či Toxocara cati), popřípadě jejich vývojovými stadii.
Následující text vám poslouží k orientaci v problému, zda nechat svého svěřence očkovat proti infekčním nemocem a proč. Věříme, že bude pro vás zajímavý a užitečný a pomůže těm, o které nám společně jde především - zvířatům.
Zdravá kočka má jasné oči, vlhký nos, z kterého jí neteče, hustou a lesklou srst a čisté zuby. Výkaly jsou pevné a tmavé, moč jasná a žlutá.
Rozpoznat, jestli bylo krytí úspěšné, není úplně jednoduché. Spolehlivě vám odpoví až veterinář po ultrazvukovém vyšetření.
Kočky jsou zvědavé a své okolí velmi podrobně zkoumají. Jejich návštěv nejsou ušetřeny ani různá zahradní zákoutí, jezírka nebo sklepní světlíky.