Výzkumníci z Helsinské univerzity zjistili několik souvislostí mezi různými rizikovými faktory, které u koček spouští jeden z nejproblematičtějších zlozvyků - vyprazdňování mimo toaletu. Identifikace rizikových faktorů umožňuje upravit podmínky v domácnosti, a tím předcházet nebo omezit toto problémové chování.
Majitelé koček moc dobře vědí, jak je hra s jejich mazlíčkem důležitá. Nejenže podporuje psychickou pohodu zvířete, ale navíc i posiluje užší pouto mezi kočkou a člověkem. V nové studii vědci zkoumali tyto souvislosti pomocí hloubkových empirických metod. Analyzovali data shromážděná z celého světa.
Nedávný výzkum vedený vědcem Christianem T. Herbstem z Vídeňské univerzity, publikovaný v časopise Current Biology, přináší nové poznatky o tom, jak kočky vrní. Zvláštní "podložka" zabudovaná v hlasivkách by mohla vysvětlovat, proč kočky mohou vydávat tyto nízkofrekvenční zvuky.
Problém toulavých koček, které se nekontrolovatelně množí, bude možná lépe řešitelný. Skoro bezbolestná a trvalá by mohla být v budoucnu kastrace kočičích samic podle nové studie amerických vědců. Místo chirurgické kastrace by stačila injekce. Ačkoli byl výzkum proveden zatím na malém počtu zvířat, přinesl nadějné výsledky.
V dnešní době je stále častější, že lidé zneužívají zvířata pro vlastní zisk. Množírny, kde jsou kočky chovány v nepřijatelných podmínkách, jsou bohužel realitou. Tento článek vám poskytne tipy, jak rozpoznat množírnu a jak si vybrat zodpovědného chovatele.
Pokud jste rozhodnuti si domů pořídit kočku, existuje několik možností, jak ji získat. Jednou z nich je adopce z útulku, díky které nejen zásadně zlepšíte kvalitu života zvířete, ale pomůžete i dané instituci a uvolníte místo dalším kočkám v nouzi. Další výhodou adopce je fakt, že vám zaměstnanci útulku mohou o vámi vybraném zvířeti hodně prozradit a pomoci najít konkrétní povahu kočky tak, abyste si společně sedli.
Je těžké si připustit, že naši mňoukající společníci stárnou tak rychle. Za sedm let se kočka dostane do zralého věku, za další tři roky do seniorského a v patnácti letech do geriatrického. Stáří je zkrátka nevyhnutelný a přirozený biologický proces, který bohužel nedokážeme kontrolovat. Jak o starou kočku pečovat vysvětluje veterinářka MVDr. Hana Prausová.
Kdo by nemiloval roztomilé kočičí fotky a videa! Není divu, že jejich popularita na internetu stále roste. Od TikToku po Instagram se "kočičí influenceři" stali jedním z nejzábavnějších a nejsledovanějších obsahů na všech sociálních sítích.
Lidé žili se zvířaty odnepaměti. Jejich živobytí na nich bylo závislé, takže si jich dokázali náležitě vážit. Mít krávu nebo kozu byla výhra. Psi měli nezastupitelnou funkci při hlídání stáda či jako strážci domova. A kočky byly takovým samozřejmým "vybavením" domácností, protože chytaly myši. Lidé si tehdy asi ani neuvědomovali, jak jim přítomnost zvířat prospívá.
Kolem koček koluje spousta mýtů, například že mají devět životů, nebo že černé kočky nosí smůlu. Zdravý rozum nám sice říká (většinou), že tyto legendy nejsou pravdivé. A co běžně uváděný "fakt", že kočky při pádu vždy dopadnou na nohy? Je založen na vědeckém základu?