Kočky žijící venku si délku svých drápků přirozeně regulují samy, ať už škrábáním na stromy nebo šplháním po nejrůznějších předmětech. Bytovým kočkám je občas nutné pomoct.
Obzvlášť starším a nemocným kočkám, které se už pohybují jen omezeně, je potřeba čas od času drápky zastřihnout. Zkrácené drápky nejsou tak ostré. A platí úměra, že čím ostřejší má kočka drápy, tím může být případné poškrábání vážnější, protože dráp zajede hlouběji do tkáně. Ostré drápy taky udělají větší škodu na nábytku.
Trénujte od mala
Nejlepší je zvykat kočku na tento úkon už od kotěte. Hrajte si každý den pár minut s jejími tlapkami, aby si zvykla, že jí na ně saháte a vytahujete drápky. Při samotném stříhání buďte trpěliví. Nesnažte se zkrátit všechny drápy během jednoho sezení, abyste jí celý proces příliš neznechutili. Po zkrácení několika drápů dejte kočce pamlsek a udělejte si pauzu. Pokud chcete udržovat kočičí drápky kratší a tupější, zkracujte je zhruba jednou měsíčně. Vzhledem k tomu, že drápky na předních nohou rostou rychleji než ty na zadních, můžete zadní stříhat méně často. Také zadními drápky kočka tolik neškrábe, používá je především na šplhání.
Jak na to?
Používejte gilotinové kleštičky, které odstřihnou drápek bez nadměrného tlaku. Někdo dává přednost miniaturním kleštičkám s gumovými držadly, jsou malé a snadno se s nimi manipuluje. Ostrou špičku drápu tvoří jen rohovina, ale část blíže tlapce obsahuje dřeň, což je velmi citlivá tkáň. Každým drápem prochází nerv a céva, která nesmí být přerušena. Proto je třeba dráp před zkrácením prohlédnout proti světlu, třeba pod lampou. Kočky mají drápy průsvitné, proto je celkem dobře vidět, kam až prokrvená část zasahuje. Stříhejte drápky dost daleko před hranicí dřeně, abyste kočku neporanili. Poranění je pro kočku bolestivé a navíc místo dost krvácí. Jestliže si nejste jisti, je možné přenechat zkrácení drápků veterináři.
Fotka od JacLou DL z Pixabay