Co udělá kotě jako první pro porodu? Přisaje se. Bez přísunu mléka by jinak uhynulo. Vrozené pudy mu velí doplazit se k matčinu struku, vzít ho do tlamičky a sát.
V přístupu mu pomáhá i kočičí máma. Někdy se může stát, že kočka některé z koťat odmítá, vystrkuje ho z pelíšku nebo se k němu otáčí zády. Ačkoli na něm nemusíte pozorovat žádné očividné defekty, kočka pozná, že s ním něco není v pořádku a nechá ho uhynout. Tak to v přírodě prostě chodí. Pokud se ovšem koťata narodí u starostlivého člověka, je možné, že tohoto outsidera začne chovatel dokrmovat umělým mlékem a kotě se vzpamatuje. Ovšem není to vždy pravidlo.
Samostatné krmení
Ve věku okolo 5. týdne začíná kočka svá mláďata pomalu učit samostatně se krmit a postupně je odstavuje. Zpočátku ještě sají mateřské mléko a zároveň už dostávají tuhou stravu, po 3. měsíci jim kočka začne bránit v sání a koťata se osamostatňují.
První návštěvy kočičí toalety
Jakmile začnou koťata přijímat stravu, postupně se učí také samostatnému vyměšování. Začnou chodit na kočičí záchůdek a své výkaly zahrabávají. Samozřejmě jim v tom pomáhá jejich kočičí máma a stejně tak chovatel, který je pravidelně (obzvlášť po jídle) na toaletu přenáší. Tyto snahy celý proces urychlí. Ale nemyslete si, kotě by se to stejně naučilo samo, jako ve volné přírodě, jen by to trvalo o něco déle.
Obrušování drápků
V tomto období kočka učí svá mláďata také čištění a údržbě jejich kožíšku a obrušování drápků. Z tohoto důvodu je vhodné, když už malá koťata budou mít k dispozici škrabadlo, pak se bez problému naučí ho používat.
Zdroj: Chov Koček, Marie Říhova, Grada, 2007, www.grada.cz