Kočky se rády vyhřívají na sluníčku, ovšem pro bezsrstá zvířata a jedince se světlýma ušima a růžovými čumáčky to může být nebezpečné.
Jak upozorňuje přední britská kočičí charitativní organizace Cats Protection, některým kočkám, které utrpěly poškození kůže kvůli nadměrnému slunění, musela být odstraněna část uší. Roční kočka Smurf, pětiletý kocour Aapa a patnáctiletý Fluff byli nedávno přivezeni do různých adopčních center organizace Cats Protection se špičkami uší, které byly spálené od slunce. Bohužel se tam rozvinulo rakovinné bujení a část uší musela být operativně odstraněna. Ačkoli se všechny tři kočky zotavily a mají nové domovy, organizace Cats Protection chce majitele koček informovat o možných rizicích.
Nepodceňujte počáteční stadia rakoviny
Veterinární lékařka Sarah Elliott uvedla: „Kočky jsou proslulé svou láskou ke slunění, ale stejně jako u lidí to může být velmi nebezpečná činnost, zvlášť v době, kdy je záření nejintenzivnější. Dokonce i v chladném dni, pokud je jasno, stále existuje možnost poškození kůže. Zvláště ohrožené jsou světle zbarvené kočky nebo jakékoli kočky, které mají nepigmentované nosy nebo uši. Může trvat několik let, než bude poškození viditelné, ale jakmile se objeví počáteční stadia rakoviny, kočky vyžadují neodkladné veterinární ošetření, aby se zabránilo dalšímu šíření. Dodržováním několika jednoduchých kroků můžete chránit domácí zvířata před sluncem.“
Tipy:
- Pokud to jde, nepouštějte kočky se světlou srstí z domu, když je sluneční záření nejintenzivnější, v létě obvykle mezi 10 a 15 hodinou.
- Jestliže máte bezsrstou kočku nebo kočku s nepigmentovaným nosem nebo ušima, která se ráda vyhřívá na sluníčku, pořiďte si opalovacím krém pro domácí kočky. Krém se nanáší na ohrožená místa u bílých koček nebo koček s tenkou srstí (nos, špičky uší, oblasti břicha a třísla), u bezsrstých koček na celé tělo.
- Kočka by měla mít k dispozici vždy dostatek stínu (i na balkóně nebo ve voliéře). Na zahradě se před potenciálně škodlivými slunečními paprsky může schovat do stínu stromů nebo keřů.
- Vždy existuje riziko dehydratace, kočka musí mít vždy přístup k čisté vodě. Umístěte misky s vodou na různá místa, aby měla kočka na výběr. Vhodnější jsou misky ze skla, keramiky nebo nerezu. Plastové misky mohou v horkých dnech ovlivnit chuť vody.
- V horku můžete trochu vody přimíchat i do kočičí konzervy nebo kapsičky, čímž u kočky podpoříte příjem tekutin.
- Abyste zabránili přehřátí koček, zabalte plastovou láhev se zmrzlou vodou do ručníku a umístěte ji do míst, kde kočka ráda odpočívá, aby mělo možnost se ochladit.
Zdroj: Cats Protection, www.cats.org.uk
Foto: Bridgend Cats Protection