Období od narození do jednoho roku věku je tím nejdůležitějším z hlediska vývoje. Právě v této době se vytváří základ pro zdravotní stav v dospělosti. Důležitou roli hraje od první chvíle strava.
Dvě etapy růstu
Růst kotěte je rozdělen do dvou etap. Tou první je období od narození do 4. měsíce věku. Jde o období velmi rychlého růstu. V této fázi se vyvíjí kostra a zvyšuje se váha kotěte. Ve věku 8 týdnů váží 5–7 násobek porodní váhy. Z toho důvodu potřebuje hodně energie. „V prvních týdnech je pro kotě nejdůležitější mateřské mléko. To, kromě nezbytných živin, také přenáší imunitu z matky na kotě. K mateřskému mléku se pak postupně přidává kvalitní krmivo. Ideálně granule, které se z počátku namáčí ve vodě či speciálním mléce pro kočky,“ radí MVDr. Tereza Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice. Například značka Bravery nabízí majitelům koček krmivo Junior, které je speciálně vyvinuté pro potřeby koťat.
Po narození není trávicí soustava kotěte ještě zcela vyvinutá. Její vývoj probíhá ještě po několik týdnů. Výživa tedy musí zajistit maximální bezpečnost trávení. Mezi 4. až 12. týdnem věku postupně slábne imunita přenesená z matky v prvním mateřském mléce (mlezivu), zatímco vlastní imunitní systém kotěte není ještě plně funkční. V tomto období je kotě zvláště choulostivé.
Od 4. měsíce do 1 roku se růst kotěte zpomaluje. Začíná se zpevňovat kostra a vyvíjet svaly. Požadavky na energii jsou i u větších koťat stále vysoké. Vstup do druhé etapy růstu je poznamenán také prořezáváním stálého chrupu, a to ve věku 4 až 6 měsíců. V období od 7 do 12 měsíců se u koťat začíná objevovat první mrouskání. Jestli neplánujete časem pořízení koťat, je to vhodná doba na kastraci. Když kočka zákrok podstoupí, to neznamená, že se stává dospělou. „Do jednoho roku věku je stále kotětem a požadavky na výživu se liší od požadavků dospělé kočky. Proto je dobré se o zvolení vhodného krmiva poradit s veterinářem,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková.