Proč je odpočinek pro psy důležitý?

Stejně jako je nutné chodit se psem na procházky a dopřávat mu dostatek práce a psychického vyžití, je důležitý i odpočinek. Když nemá pes dostatek klidu, nevede se mu dobře.

Oddechový čas nepotřebují jen štěňata, i když ta samozřejmě musí spát nejvíc (až 22 hodin za den), ale také dospělí psi. Když mají psi klid, dokážou prospat 16 až 20 hodin denně. Během spánku zpracovávají podněty, odpočívají a nabírají síly. Během klidové fáze ze psa opadá stres a napětí, cítí se zkrátka bezpečně. Proto je tak důležité dát psovi příležitost se uklidnit a odpočinout si.

Nepřepínejte psa
Někteří majitelé podceňují délku času na odpočinek, který jejich pes potřebuje. Mnohdy si dokonce myslí, že by ho měli zaměstnávat ještě více. Přitom velké množství aktivit psa uvádí do stavu rozrušení. Je pak přetažený, nervózní a napjatý. Pokud pes nemá klidnou povahu a vyrovnaný temperament, stres na něj dopadá ještě více a celý problém se může vyostřit. Proto je tak důležité zavést takový denní rytmus, který jim umožní si dostatečně odpočinout. U vyrovnaných psů se střídají aktivní a klidné fáze, přičemž ty druhé převažují. Samozřejmě je nutné zohlednit, o jaké plemeno se jedná. Aktivní plemeno, jako je třeba border kolie, potřebuje zaměstnání a pohybu nesrovnatelně více než anglický buldok. A podstatnou roli hraje i individuální povaha psa.

Klidový režim
Jakmile se vrátíte z procházky domů a nakrmíte psa, sám od sebe přejde do přirozeného klidového režimu. Uklidní se, protože mu jeho přirozený program v mozku velí: pracoval jsem, najedl jsem se, nyní je čas odpočívat. Psovi pro jeho uklidnění pomůže, když bude mít pevně dané místo, kde může spát a odpočívat. Je jedno, jestli to bude pelíšek, stará matrace, psí deka nebo pohovka. Pes by měl vědět, že tam je jeho útočiště, kde ho nebude nikdo rušit. To by měli respektovat všichni členové domácnosti včetně dětí. Je to důležité, aby se pes cítil bezpečně a vyrovnaně. Ideální je už štěněti vybrat takové místo, kde může pelíšek zůstat trvale. Vyberte klidný kout, kudy se neprochází a kde není hluk. Na druhou stranu, ale pes nechce být úplně odstrčený, chce zůstat poblíž své rodiny. Pes potřebuje jasná pravidla, bezpečí, klid a samozřejmě i zábavu.

Znuděnost
Když je aktivit naopak málo, může pes trpět nudou. Psi s nedostatkem duševního i tělesného vyžití dávají svou znuděnost nežádoucím, až destruktivním chováním. Na zahradě mohou například vyhrabávat díry, mohou okusovat boty nebo nábytek, nebo přehnaně štěkají, aby dali najevo, že potřebují něco dělat. U dlouhodobě znuděných psů se může rozvinout tělesná i duševní ochablost. Abyste tomuto stavu předešli, samozřejmostí jsou procházky a případně i kynologické sporty, pokud máte doma aktivní plemeno. Každý den si se svým psem hrajte a zařazujte i krátké lekce poslušnosti. Stačí 5-10 minut hry nebo učení nového triku, delší lekce by psa nebavily. Hlavní je společně strávený čas, kdy svou pozornost na 100 procent soustředíte na psa. Prospějete to vám oběma. Pokud má pes doma velké množství hraček, nechte jich pár vyndaných a zbytek schovejte. Jendou za čas je obměňujte, aby psa nepřestaly bavit.

Zdroje: José Arce, Pět tajemství šťastného vztahu člověka a psa, Euromedia group - Knižní klub, 2016
Arden Mooreová, Zdravý pes, tipy a triky jak zajistit vašemu psovi šťastnější život, Mladá fronta, 2016
Foto: Pixabay