Problém toulavých koček, které se nekontrolovatelně množí, bude možná lépe řešitelný. Skoro bezbolestná a trvalá by mohla být v budoucnu kastrace kočičích samic podle nové studie amerických vědců. Místo chirurgické kastrace by stačila injekce. Ačkoli byl výzkum proveden zatím na malém počtu zvířat, přinesl nadějné výsledky.
Kastrace je sice pro kočky relativně bezrizikový zákrok, který pomáhá snižovat populaci toulavých zvířat, ale je potřeba najít účinnější, bezpečnější a nákladově efektivnější řešení. Nový výzkum genové terapie může nabídnout alternativu k chirurgické kastraci u koček, což tento proces značně usnadní, a tím snad sníží počet koček a koťat bez domova.
Co je sterilizace genovou terapií?
Dlouhodobě působící injekce, která zabraňuje ovulaci u koček, se v nedávných studiích ukázala jako slibná a pouze jediná injekce této genové terapie by mohla zabránit zabřeznutí koček po dobu nejméně 2 let. Ačkoli původní studie byla velmi malá - injekci dostalo jen šest koček - pouze tři "kontrolní" kočky, které injekci nedostaly, mohly během dvou let, kdy studie probíhala, zabřeznout.
Studovanou antikoncepční terapií byl Anti-Mülleriánský hormon (AMH), který narušuje vývoj folikulů a ovulaci. Vědci nejprve studovali AMH jako způsob ochrany vaječníků u žen podstupujících chemoterapii - a tento výzkum vedl autory studie ke zjištění, že zvýšení hladiny AMH nad určitou úroveň potlačuje růst ovariálních folikulů. To následně zabránilo ovulaci a početí.
Léčené kočky byly sledovány po dobu více než 3 let, aby se vyhodnotila bezpečnost terapie, včetně různých vyšetření, ultrazvuku a krevních testů. U žádné ze zúčastněných koček nebyly pozorovány nežádoucí účinky, což naznačuje, že v podávaných dávkách byla terapie bezpečná. Nezdálo se, že by byla ovlivněna hladina estrogenu, a nebyly pozorovány ani žádné jiné nežádoucí účinky.
Výzkumníci upozorňují, že je třeba provést další studie, které by potvrdily výsledky. Také zatím není k dispozici infrastruktura potřebná k výrobě dostatečného množství injekcí ke sterilizaci milionů koček, ale studie je přesto slibná.
Co si o tom myslí veterináři?
Dr. Maja Platisa, interní veterinární lékařka webu Excitedcats.com, říká, že terapie má i další potenciální výhody. "Terapie AMH může u některých samic potlačit skutečnou říji. Studijní populace byla poměrně malá, ale je slibné, že čtyři ze šesti léčených koček se odmítly pářit se samcem, zatímco další dvě, které se do páření zapojily, nezabřezly. To může také znamenat méně chování souvisejícího s říjí u kocourů i koček, kvůli kterému mají kočky špatnou pověst."
Také interní veterinářka webu excitedcats.com Dr. Lorna Whittemore hodnotí léčbu pozitivně. "Studium a vývoj alternativ k chirurgickým zákrokům velmi vítáme. Čím více možností péče o kočky, ať už jsou v péči lidských ošetřovatelů, nebo ve volně žijících koloniích, budeme mít, tím lépe pro ně budeme moci najít bezpečné, účinné a etické způsoby léčby. Předcházení nekontrolovaným a neplánovaným březostem zlepší kvalitu života mnoha koček."
Vzhledem k tomu, že genová terapie může u jiných zvířat včetně lidí trvat celý život, je pravděpodobné, že při správném dávkování by totéž mohlo platit i pro kočky.
Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com