Díky instinktům mají kočky tendenci dobře skrývat, když je něco bolí. Důvod je zřejmý, aby před konkurenty nebo potenciálními predátory nevypadaly jako slabé. Převést to na moderní domácí kočky a poznat, zda kočka trpí bolestí, může být přinejmenším obtížné.
Rozvoj umělé inteligence zaznamenal v posledních letech obrovský růst, což se týká i domácích zvířat a jejich zdraví. Nové aplikace založené na umělé inteligenci slibují, že nám pomohou zbavit se nejistot při zjišťování, zda naše kočičí kamarády něco bolí.
Tably:
Tým Sylvester.ai vyvinul aplikaci s názvem Tably, první aplikaci s umělou inteligencí na světě, která se snaží zjistit, jak se kočka cítí, na základě jemných náznaků ve výrazu tváře a k posouzení používá stupnici bolesti schválenou veterináři. Technologie je založena na stupnici Feline Grimace Scale, což je účinný nástroj používaný vědci k určování bolesti u zvířat na základě výrazu tváře. Pomocí aplikace majitelé jednoduše vyfotí tvář kočky a mohou získat hodnocení na základě modelů umělé inteligence a integrovaných klinicky ověřených veterinárních škál bolesti. Michelle Priest, senior produktová manažerka společnosti Tably, pro Wired uvedla: "S kvalitním a celoplošným snímkem tváře kočky je přesnost měření u dospělých koček většiny plemen 97 %, s čímž jsme nesmírně spokojeni." Model umělé inteligence se stále učí číst koťata a některá neobvyklá plemena, ačkoli s přibývajícími fotografiemi v databázi by se umělá inteligence měla naučit číst tyto výrazy stále lépe.
Dr. Dolittl-E:
Podobně jako Tably vyvíjí tým výzkumníků v laboratoři Tech4Animals z Haifské univerzity aplikaci založenou na umělé inteligenci - Dr. Dolittl-E - pro detekci pocitů neklidu nebo nemoci u zvířat a doufá, že bude technologie pomáhat ve veterinární péči. Tým také použil hluboké učení AI a analýzu rozpoznávání tváře k identifikaci koček, které trpí bolestí, s úspěšností přes 70 %. Výzkum byl založen na studii 29 koček plemene britská krátkosrstá a vědci pořídili fotografie tváří koček před a po sterilizaci, když byly ještě pod vlivem léků proti bolesti, a znovu po odeznění účinků léků proti bolesti. (https://www.nature.com/articles/s41598-022-13348-1)
Co to znamená pro majitele koček?
Může být tato technologie pro majitele koček skutečně užitečná? Podle interní veterinární lékařky webu Excitedcats.com Dr. Lorny Whittemore (BVMS) by to potenciálně mohlo být možné: "Veterinární medicína je neustále se vyvíjející obor a umělá inteligence bude pravděpodobně stále užitečnější. Využití lidských znalostí, a zkušeností spolu s pokročilou technologií snad povede k tomu, že u více koček se rozpozná, že potřebují adekvátní péči a úlevu od bolesti."
I když je tato technologie jistě zajímavá a může pomoci majitelům koček i veterinářům lépe kočky "číst", je před námi ještě dlouhá cesta. Existují samozřejmě určitá omezení, protože i když aplikace může majitelům napovědět, zda je jejich kočka nespokojená, stále budou potřebovat veterináře, aby přesně diagnostikoval, o jaký problém se jedná. Také nemusí být jednoduše nic v nepořádku. Kočky mají také špatné nálady, stejně jako lidé, a mohou být jednoduše hladové, unavené nebo nevrlé.
Uživatelé aplikace mají smíšené zkušenosti. Některé kočky byly naprosto spokojené a vrněly a aplikace jim poskytla nepřesné výsledky, stejně jako naopak - viditelně podrážděná kočka byla vyhodnocena s pozitivními výsledky.
Veterináře jen tak nenahradí
S tím souhlasí i další veterinář Dr. Luqman Javed (DVM): "I když jsou podobné aplikace pravděpodobně užitečné, je třeba je brát s rezervou. Nejsem si jistý, zda by fungovaly, pokud by kočka měla nějakou deformaci obličeje nebo zranění. Navíc může záležet na kvalitě kamery, a i když kočky trpí bolestí, mohou se jejich obličeje změnit, pokud vidí, že se k nim blíží jejich majitel s kamerou (zejména pokud si ji spojují s pamlsky). Také některé léky určené k tlumení bolesti mohou změnit vzhled obličeje nebo očí. I když si myslím, že tyto technologie vypadají slibně, neměly by se používat jako náhrada veterinární konzultace."
Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com