Jak se starat o kotě? Nejlepší je začít s péčí o srst, uši a zuby co nejdříve. Tak si na to můžete zvyknout – vy i vaše kotě. Obecně platí, že čím dříve začnete, tím lépe.
Pravidelně kontrolujte celé tělo kotěte. To mu umožní zvyknout si na to jako na rituál a navíc můžete včas odhalit případné zdravotní problémy.
Co potřebujete?
Připravte si několik šikovných pomůcek:
kvalitní kartáč odpovídající struktuře srsti a pro delší srst také hřeben.
Speciální kleštičky na drápky
Vatové tampony a roztok na čištění uší
Co je to trichobezoár?
Kočka se sama čistí několikrát denně. Během této očisty se uvolňuje velké množství chlupů. Jak je kočka olizuje svým drsným jazykem, část jich spolyká a ty končí v žaludku. Určité množství chlupů vyjde ven přirozenou cestou, ale většina zůstává v žaludku. Když se chlupy shluknou, vytvoří se chlupový chomáč. Chlupy nahromaděné v žaludku se formují do útvaru, který se nazývá trichobezoár.
Prevence vzniku trichobezoárů
Chlupaté koule mohou začít dráždit žaludek, což způsobí, že je kočka zkouší vyzvracet. Mohou také vést k zácpě. Pokud budete kočku pravidelně kartáčovat, snížíte tím množství spolykaných chlupů. Existují i speciální krmiva a pasty, která zabraňují tvorbě trichobezoárů. Chlupy pak snadněji odcházejí z těla ven společně s výkaly.
Péče o srst
Zvykejte kotě na péči o srst již v raném věku. Kupte k tomuto účelu měkký kartáč a snažte se kotě kartáčovat každý týden. Tímto způsobem odstraníte uvolněné chlupy, povzbudíte krevní oběh a snadněji odhalíte případné poranění, paraziti a jiné abnormality. Posílíte tím také pouto s vaším koťátkem. Ale pozor, kočce musí být kartáčování příjemné, proto to nedělejte násilím, abyste jí celý proces neznechutili.
Stříhání drápků
Kočky si přirozeně pravidelně obrušují drápky. Dělají to instinktivně a nelze je to odnaučit. Abyste jim zabránili v poškrábání nábytku, pořiďte si domů škrabadlo. Ujistěte se, že je dostatečně velké a stabilní, aby kočka mohla škrábat i když je úplně natažená. Příliš dlouhé drápky, zejména u předních nohou, můžete v případě potřeby ostříhat. K tomu budete potřebovat speciální kleštičky na drápky určené pro kočky.
Čištění uší
Každý týden kontrolujte, zda se v uších vašeho kotěte nenachází nečistoty. V případě potřeby použijte k čištění měkké vatové tampony a roztok na čištění uší určený speciálně pro kočky. Buďte šetrní. Nepoužívejte vatové tyčinky do uší, protože mohou způsobit více škody než užitku.
Péče o zuby
Mléčné zuby se kotěti prořezávají ve věku asi tří týdnů. Ve věku 3 až 6 měsíců jsou postupně nahrazovány 30 stálými zuby. V období prořezávání zubů mohou být koťata trochu kousavá nebo mrzutá a méně jedí. Je důležité proces výměny zubů pravidelně sledovat. Může se stát, že mléčný zub zůstane zaseknutý příliš dlouho, což způsobí, že nový zub vyroste křivě. Tvrdé granule přispívají ke zdravým a silným zubům. Nezapomeňte kotě už od malička zvykat také na čištění zubů pomocí speciální pasty určené pro kočky.
Zdroj: prinspetfood
Foto: publicdomainpictures.net