Je vyšetření trusu důležité? Ano. Ať už se jedná o preventivní parazitologické vyšetření trusu, nebo o kompletní vyšetření trusu kvůli trávicím potížím, především kvůli průjmům. Více se dozvíte v článku od LABVET BLOG.
Preventivní parazitologické vyšetření trusu
Při tomto vyšetření se hledají vajíčka parazitů. Vyšetření by se mělo preventivně provést jednou za 3-6 měsíců místo automatického odčervení. Stačí tedy přinést trus zvířete maximálně 3 dny starý, jestli se chceme zaměřit především na Giardie, tak je nejlepší přinést 3 vzorky nasbírané během 7-10 dní (např. 1. den, 4. den a 7. den), abychom zachytili vajíčka. Vzorky se uchovávají v ledničce. Pro Giardie je typický průjem s hlenem na povrchu, ale nemusí být vždy přítomen. Jedná se o levnou záležitost.
Kompletní vyšetření trusu
Skládá se z parazitologického, chemického a bakteriologického vyšetření trusu. Dále se může provést larvoskopie trusu, specifické SNAP testy na daného parazita (např. Giardie, Kryptosporidie) nebo na daný virus (např. Parvovirus).
Chemické vyšetření trusu
Jedná se o vyšetření, které kontroluje trávení zvířete. Zaměřujeme se na trávení bílkovin, tuků a sacharidů. Díky tomuto vyšetření zjistíme, s kterou základní živinou má zvíře problém, a jak pro něho upravit dietu, abychom mu pomohli k lepšímu trávení. Vzorek by měl být čerstvý. Často se kontroluje trávení při průjmech nebo při změně barvy trusu (např. světlejší barva většinou znamená horší trávení tuků), ale také preventivně.
Bakteriologické vyšetření
Toto vyšetření je časově náročné, zabere 1-3 dny, ne-li více, kvůli kultivaci bakterií na plotnách. Je důležité přinést čerstvý vzorek trusu kvůli bakteriím, které nejsou dosti odolné vůči vnějšímu prostředí. Dále doporučujeme udělat vyšetření na antibiotickou citlivost, aby veterinář věděl, která konkrétní antibiotika podat.
Text: Michaela Merčáková, LABVET BLOG, http://labvet.cz/blog/
Foto: Pexels.com