Co dělat, když má kočka akné?

Dokonce i kočky může trápit akné, projevuje se jako černé tečky v oblasti tlamy nebo brady. Příčinou je ucpání mazových žláz.

Akné se vyskytuje u obou pohlaví a všech plemen. Častěji se vyskytuje u dospívajících zvířat, ale může se objevit i u starších jedinců. Dobrá zpráva je, že u většiny zvířat jsou příznaky mírné a časem zmizí, případně se objevují jen jednou za čas.

Drbání

Ucpané mazové žlázy chlupových folikul vedou k tvorbě komedonů, které se mohou zanítit, místo opuchne a tvoří se vřídky. V závažnějších případech může kočičí akné přejít do chronické fáze. Kočky postižené místo často svědí, takže si ho drbou, mnohdy až do krve, takže se pak tvoří nevzhledné stroupky.

Příčiny

Na vině jsou hyperaktivní mazové žlázy či hormonální nerovnováha, alergie (většinou na nějakou složku v krmivu), stres, nekontaktní alergie na plast (někdy může pomoci výměna plastové misky za keramickou, nerezovou či skleněnou) či nedostatečná hygiena (po krmení mokrou stravou se doporučuje otřít bradu, pomoct může i omývání heřmánkovým čajem).

Léčba

O vhodné léčbě by měl rozhodnout veterinář. Ten z postiženého místa může udělat stěry, aby vyloučil parazity a jiná onemocnění. Lékaři radí otírat místo desinfekcí nebo antiseptickou mastí, heřmánkový čaj může urychlit hojení. Postižená kůže se může ošetřit pomocí šamponů s obsahem chlorhexydinu (Duoxo Pyo - podpůrný prostředek pro psy a kočky při povrchových i hloubkových bakteriálních infekcích pokožky a dermatitidách) nebo benzoylperoxidu (Peroxyderm - veterinární čistící antibakteriální šampón pro psy a kočky, jeho používání snižuje sekreci kožních žláz). Někdy veterinář předepíše antibiotickou nebo kortikosteroidovou mast, když se vyskytne bakteriální infekce. Proto i v tomto případě platí, že zvíře by měl v první řadě prohlédnout odborník.

Foto: pixabay.com