Probouzející se jarní příroda je pro kočky zajímavá a plná nových podnětů. Zvířata, která mají povoleno chodit ven, chtějí najednou mnohem častěji na průzkumy po okolí nebo se jen tak vyhřívají na terase. Nicméně i pobyt venku s sebou přináší některá rizika. Na co si dát pozor?
1. Nechtěná koťata
Jaro znamená také začátek rozmnožovací sezóny. Většina koček se během jara páří a rodí svá koťata. Pokud si nepřejete nechtěné potomstvo, nechte svou kočku (i kocoura) kastrovat. Zabráníte tak nekontrolovanému množení.
2. Úrazy a zatoulání
Jaro s sebou přináší také zvýšené riziko úrazů. Kočky se více pohybují po okolí a mohou se dostat do nebezpečných situací, jako jsou dopravní nehody nebo uvíznutí například v zahradních domcích, kam je někdo ze sousedů omylem zavře. Samozřejmě nejbezpečnější je, když kočku vůbec ven nepouštíte, nebo se může pohybovat jen na zajištěném balkóně nebo voliéře. Kočky, které chodí ven, by měly nosit bezpečný obojek s údaji o svém majiteli.
3. Alergie
Dalším aspektem jara jsou alergie. Stejně jako lidé, i kočky mohou trpět alergiemi na pyl, plísně apod. Pokud si všimnete, že vaše kočka trpí kýcháním, svěděním nebo dalšími příznaky alergie, měli byste se poradit s veterinářem.
4. Jedovaté rostliny
Některé rostliny mohou být pro kočky nebezpečné, například narcisy a tulipány. Jakákoli část narcisů může být pro kočky vysoce toxická. Může způsobit zvracení, průjem, bolesti břicha, křeče i pokles krevního tlaku. Nejnebezpečnější je cibulka narcisu. Také celý tulipán nebo hyacint je pro kočky jedovatý, ale obzvlášť toxická je cibulka, jejíž požití může způsobit zvracení a dýchací potíže.
5. Klíšťata
Klíšťata jsou drobní paraziti, kteří přenášejí původce nebezpečných nemocí (např. borelióza). Vyskytují se nejen v lesích a jiných travnatých oblastech, ale i na zahradách, zejména v teplejších jarních měsících. A právě nyní, když je navíc dost vlhko, začínají být velmi aktivní. Určitě je vhodné chránit kočku použitím vhodných antiparazitik. Poté, co byla kočka venku, zkontrolujte, zda se na ní nenachází lezoucí cizopasníci. Když najdete přisáté klíště, je důležité rychle ho odstranit, abyste snížili pravděpodobnost, že se váš mazlíček nakazí. Nejlepší je použít speciálně navržené pinzety na vyviklání klíštěte a ranku pak vydesinfikovat.
6. Vosy a včely
Pokud kočku bodne vosa nebo včela, pravděpodobně skončí s otokem a bude mít lokální bolest a podráždění. I když je to pro ně nepříjemné, bolest by měla po krátké době odeznít. Některá zvířata však mohou být alergická. Pokud váš mazlíček začne zvracet, má průjem, těžce dýchá, má bledé dásně nebo nadměrný otok v okolí žihadla, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře.
Foto: Pexels.com