Dobrý den, máme doma 5ti letého landseera, kterému se občas objeví ,,hotspoty", nebo jak jste to pojmenovala v jednom příspěvku, polytraumatická dermatitida, existují nějaké přípravky, např. vitamíny, které by tomuto předcházely. Popř. jaký druh krmení by byl vhodný. Děkuji za odpověď Iveta Maršovská
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, polytraumatická dermatitida (PD neboli "hot spot" - horké místo) je onemocnění, které vzniká autotraumatizací svědivých nebo bolestivých míst (tedy např. pokud se u predisponovaných dlouhosrstých plemen srst dostatečně nepročesává - zapaří se, svědí..., při otitidách, plných análních váčcích atd...) Tedy jako prevence lze doporučit pravidelnou péči o srst, čištění uší (spec. přípravky na čištění uší psů - nečistit vatovými tyčinkami a pod...), evakuace obsahu paranálních váčků, a zejména důsledný protibleší program (často PD vzniká jako alergie na bleší kousnutí) a boj proti klíšťatům. Co se týká krmiva - může být PD způsobena i hypersenzitivitou /alergií/ na složky krmiva - proto lze doporučit hypoalergenní stravu. Mohu doporučit např. brit care, petcult atp.
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, prosím o radu. Máme doma dva potkany, samečka a samičku, oba přibližně stejně staré. Máme je už přes 2 měsícem ale pořád se nedaří si je "ochočit", rozuměj - abysme je mohli volně pouštět po bytě a nemuseli se bát, že utečou, nevrátí se a podobně, ať nemusí být pořád v kleci. Zkoušíme to od doby co je máme. Samec se v podstatě pořád bojí, když ho bereme z klece, brání se. Zkoušeli jsme je ochočit pomocí pamlsků, volat na ně jménem a podobně, ale nic nefungovalo.. Máte nějaký tip,jak na to? a druhý problém, chtěli bysme, aby měli mimča, tak jestli je nějaký způsob, jak dopomoct potkanům, aby se o ně "snažli" Díky moc
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, jako u všech zvířecích miláčků - nesmíte je do ničeho nutit. Potkani jsou velice inteligentní zvířata, ale pokud na ně budete spěchat budou se bát. Nechte otevřenou klec a dejte k ní ruku - potkani jsou zvědaví a přijdou (musíte mít ale trpělivost - ze začátku přijdou a utečou, ale když zjistí, že se jim nic nestane postupně si vlezou k Vám na ruku - nesmíte však hned jak si na ni vlezou s ní cuknout a dávat si je k sobě, protože tím je znejistíte - nebudou mít možnost se vrátit zpět do klece). Další věc je být klidný a nedělat rychlé pohyby - bojí se jich. Co se týká reprodukce pohlavní dospělost u potkanů je ve 4-8 týdnech - tedy lze předpokládat, že pokud jsou oba zdraví, tak můžete brzy očekávat mláďata (březost trvá 20-24 dní). O možnosti "pomoci o snažení" nevím, ale z vlastní zkušenosti vím, že to není třeba. Jen Vám doporučím než budete s chovem začínat zjistit si více informací o chovu a odchovu mláďat.
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobry den, prosim o radu. Mam desetiletého rotwailera , který poslední dobou ji hlínu . Mam pocit, ze mu něco chybí, ale nevim co . Jinak je v pohodě . Děkuji M.Palečková
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, pokud na něm nepozorujete žádné příznaky, které by naznačovali probíhající onemocnění, s největší pravděpodobností se jedná buď o zlozvyk nebo má problém trávením.... Já osobně bych Vám doporučila pejska odčervit a poté druhý den nasadit probiotika minimálně na 14 dní 1x tbl. denně (např. protexin). Pokud se problém nevyřeší, navštivte svého veterinárního lékaře, který provede potřebná vyšetření.
S pozdravem MVDr. Valešová
Prosím o radu, zda lze řešit změnou stravy-tzn. jestli existují nějaké granule pro velkého psa s krátkou hustou srstí, které by urychlily přelínání.Pokud ne granule, tak jiné řešení urychlení přelínání - líná intenzivně a dlouho.Zkoušeli jsme "pipvovarské kvasnice"-ty sice fungovaly, ale již tak velmi žravý pes se změnil v nenažřaného :-) psa. Děkuji. IF IF
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, na zvýšené línání mohu doporučit BRIT CARE dog SALMON oil nebo Sanal dog Multivitamínová pasta + BIOTIN 100g (ta však obsahuje také kvasnice...) Pokud by potíže nadále přetrvávali, doporučuji navštívit Vašeho veterinárního lékaře, který udělá potřebná vyšetření (vyš. krve na hormonální poruchy, vyš. na parazity atp.).
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, máme fenku dva dny po vrhu, má sedm štěňat, krmíme ji štěňecími granulemi + tvaroh a vývar. Je potřeba dát nějaký přípravek - vápník ? Děkuji za odpověď
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, pokud krmíte granulemi určenými i pro březí a kojící feny, není nutné doplňovat vitamíny ani minerály. Pokud to nejsou granule viz výše tak bych doporučila Beaphar IRISH CAL.
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, paní doktorko. Od listopadu máme v péči 15ti letou fenečku křížence jezevčíka. Od samého počátku nás trápí nejen vylysalá srst (na několika místech nemá chlupy vůbec), ale také hnisající rána pod okem. Od samého počátku se léčí atb. Již několikrát se stalo, že se rána zahojila, ale během pár dní (týdnů) se opět udělala boule pod okem, kterou musel veterinář otevřít (jednou se rána otevřela v hubě, jelikož se jí udělal váček u zubu). Chtěla bych znát Váš názor. Nejspíš jde o špatný zub, jelikož se problémy stále opakují (fenka je od listopadu téměř pořád na atb. - vynechali jsme snad dohromady po pár dnech jen 2 měsíce - největší pauza byla cca měsíc). Mám obavy, že časem atb. přestanou účinkovat nebo aby na ně nezačala být alergická. Problém je v tom, že náš veterinář odmítá zub vytrhnout, protože má obavy, že by narkózu nepřežila. Už jsme ji nechali i mechanicky zuby ošetřit od zubního kamene (bez uspání), ale nic nepomohlo. Zub, který nejpravděpodobněji problémy způsobuje, drží pevně. Je nějaká další možnost léčby? Předem děkuji za Váš názor.
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, "alergická" na antibiotika nebude, ale s tou rezistencí na antibiotika máte pravdu (pokud je opakovaně používána stejná účinná látka na stejný problém, může vzniknout rezistence).Jako první bych udělala rentgen hlavy a se zaměřením na oblast kde se dělá boule a na danou část čelisti (pokud je již zánět i v kosti, je nutné podávat antibiotika dlouhodobě - tzn. min 10-20 dní v kuse). Podle rentgenu bych pak dále postupovala. Možná se zeptejte na jiném pracovišti, zda by popř. zub vytrhli - při šetrné narkóze by měli být negativní dopady na pejska minimální (pokud by se potvrdilo, že je problém způsobován zánětem zubu). Existují i antibiotika, které se dávají lokálně (tzn. přímo do "rány"), to by také mohlo být řešení. Pak už mě jen napadá, zda tam někde nemá cizi těleso - ale to by předpokládám kolega již odstranil.
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobry den, za měsíc bude našemu NO rok. Do ted jsme kupovali Josera Emotion Kids. Chtěla jsem se zeptat zda máme začít kupovat jiné? A popřípadě jaké? Děkuji
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, do cca 18ti měsíců můžete krmit dále granulemi Josera Emotion Kids. Pak pokud budete chtít zůstat u této značky můžete pokračovat např. JOSERA dog JEHNĚ/rýže. Pokud chcete vyzkoušet jinou značku mohu doporučit např. Brit care, Petcult (má vysoký obsah masa), K9...
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, zvažuju jaká použít antiparazitika pro svoje fenky - kříženky 8 a 10 let. Zajímalo by mě,co nejméně škodí jejich zdraví a co nejméně zatěžuje organizmus. Obojky prý jsou napuštěné nějakými jedy a škodí i lidem, pipety podobně. Četla jsem o nových tabletách Bravecto, ale ty zas zatěžují játra. Zajímal by mě Váš názor, co je tedy pro psa nejméně škodlivé a zároveň účinné. Děkuji Mirka Hovězáková
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, dle mého názoru bych volila tabletu Bravecto. Dává se 1x za 12 týdnů a výrobce uvádí, že jako nežádoucí účinky jsou podráždění trávicího traktu, zvracení, průjem... Tyto potíže se vyskytují i např. po podání tablet na odčervení.
S pozdravem MVDr. Valešová
Prosím mohu použít spot on na blecha a klíšťata pro psy také pro velkou kočku? Mám mainského mývalího kocoura O váze 7-8 kg. Děkuji za odpověď.
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, v žádném případě nepoužívejte antiparazitika určené pro psy na kočku!!! Pokud není v příbalové informaci uvedeno, že lze použít i na kočku NESMÍ se přípravek použít. Látky použité v přípravcích pro psy mohou být toxické pro kočky a způsobit silnou otravu až úhyn. Zvláště pozor na látku PERMETHRIN!!! Je silně toxický pro kočky!!!
S pozdravem MVDr. Valešová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké hřebeny na česání jsou nejlepší pro aljašské malamuty. Někteří chovatelé používají i furminátory. Mám však obavy, abych nepoškodila podsadu. Proto prosím o radu. Děkuji. S pozdravem IK
Zobrazit reakciSkrýt reakciDobrý den, použití furminátoru bych se určitě nebála. Pro Vaše plemeno je vhodný furminátor šíře 10 cm.
S pozdravem MVDr. Valešová