Veterinární poradna

alena novakova | 11.01.25

Dobrý den, máme doma adoptovanou fenku kanárského podega, je jí zhruba 10-12 let. Už má špatné zuby. Můžete mi prosím doporučit granule, nějaké měkčí, jestli nějaké jsou. Je velmi štíhlá, tak né nízkokalorické. Mockrát děkuji.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

já bych vám spíše než jiné granule doporučila nechat fenku řádně vyšetřit a absolvovat s ní stomatologické ošetření v celkové anestezii. Najděte si pracoviště, ve které budete mít např. dle recenzí jiných majitelů důvěru a fenka bude určitě schopná zákrok absolvovat. Měkčí granule vám, samozřejmě, doporučit mohu, ale rovnou vám řeknu, že základem správné péče o zuby je správné mechanické očištění zubů, takže měkké granule její problém pouze zhorší. Měkkými granulkami jsou např. platinum, alpha spirit semimoist, primal spirit a určitě budou i další. Na našem eshopu najdete sic pro malá plemena ale variantu poloměkkých granulek od firmy Petkult - https://krmeni.cz/petkult-dog-semimoist-mini-adult-turkey-5kg-1003569. Ale jak říkám, pokud tu má fenka s vámi ještě být a věřím, že chcete, aby byla dlouho, tak ji nechte zoubky očistit v narkóze a případně špatné zoubky vytrhat, ať má tlamičku opravdu čistou a nehrozí ji zbytečně nějaká infekce srdeční, ledvinná atd, která by ji zbytečně zkrátila život.

s pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 09.01.25

Môj pes sharpei Bady si oblizuje labku už 2 deň

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

doporučila bych vám tlapku pořádně zkontrolovat, od drápků, přes polštářky, každé jednotlivé meziprstí, články prstů, zápěstí , samozřejmě se zaměřením na to místo, které si nejvíce oblizuje - mohlo by být bolestivé, oteklé, rozmokvalé, začervenalé buď barvou slin nebo zánětem. Můžete hledat cizí těleso, ránu, oděrku, bolestivost atd. Pokud něco najdete, pak už záleží, o co se bude jednat. Oděrku je dobré vydezinfovat a na ven krýt prodyšnou botičkou. Cizí těleso raději vzít ukázat veterinárnímu lékaři, aby jej odborně vytáhl. Bolestivost nechte raději taky zkontrolovat veterinárním lékařem. Mohlo by se jednat o vykloubený či zlomený prstík atd.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 08.01.25

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné podávať vnútorne psovi oreganový olej? Môj pes je pozitívny na giardie, liečba antibiotikami nám nezabrala, chceli by sne skúsiť oreganový olej. Ďakujem za odpoveď

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

u zvířat obecně je dobré vyhnout se použití olejů s vysokým obsahem fenolu, což právě např. oreganový olej, takže bych vám jeho použití nedoporučila. Pro terapii giardiózy se mohou antibiotika použít - měla by být ale cílená, např. metronidazol (přípravek Entizol atd.) Pokud nezafungoval ten, pak se používají odčervovadla (antiparazitika) s účinnými látkami fungujícími právě proti gastrointestinálním prvokům, např. fenbendazol (přípravek Panacur). Zvíře by mělo mít určitě gastrointestinální dietu a nemělo by mít po dobu léčby kontakt s dalšími psy, jeho trus by měl být na místech venčení sbírán a vyhazován.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 06.01.25

Dobrý den,mám pejska 13 let a 5 let po operaci perianalni kýly .Do teď baštil gastroentologicke granule od firmy vet life.Je možná změna jiných granulí?

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

pokud pejsek nemá žádné jiné potíže a kýlu má úspěšně zoperovanou, neviděla bych v tom zásadní problém. Otázkou je, proč mu byly tenkrát gastrointestinální granule nasazeny, protože to určitě není nějakým běžným postupem. Předpokládám, že je i kastrovaný, tím pádem má pomalejší metabolismus, takže mu vyberte nějaké granulky s nízkým obsahem tuků - cca 10% a nižší obsah bílkovin cca 25%. Měly by obsahovat lehce stravitelné živočišné bílkoviny, přírodní konzervanty, žádná chemicky přidaná zchutňovadla a vylepšovadla, dostatek vlákniny - 5% a více.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 29.12.24

Muzu dat geloren pro kone, psovi? Diky

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

z hlediska odborného bude problém s přepočtem dávkování účinných látek. Doporučuji raději kontaktovat výrobce a poradit se s ním. obchod@gehab.cz případně přímo na této stránce https://www.gehab.cz/kontakty/

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 24.12.24

dobry den prajem. Chcela by som s aporadit ohladne nasho francuzskeho buldoga chlapca ktory ma rok a 7 mesiacov, vsimla som si ze mu zacala vypadavat viac srst ako sme boli zvyknuti. Aj ked mu prejdem po telicku tak mi na ruke zostane jeho srst. Je potrebne spozorniet alebo ho staci len okupat a vycesat a bude vsetko v poriadku. Stravu ma kvalitnu. Vopred Vam dakujem za skoru odpoved s pozdravom Michaela .

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

pokud se mu nikde na těle netvoří lysá místa, pak si myslím, že se nemusíte zdravotního problému obávat. V opačném případě doporučuji s pejskem návštěvu veterinárního lékaře.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 18.12.24

Po vyoperovaní nádoru našej fenke veter. lekár predpísal DICYNONE 500 2x1tbl denne. V porovnaní s ľudskou dávkou sa mi to zdalo vysoké a pátrala som, tak ako zvyčajne nič v slovenčine nebolo dostupné a v angličtine na viacerých stránkach bolo dávkovanie max. 12,5 mg na 1kg váhy denne, maximálne 200 mg. "Oral Administration: While specific oral dosages can vary, clinical recommendations suggest a range of 6.25 to 12.5 mg/kg. Etamsylate has been used safely in dogs at doses up to 200 mg/kg without notable side effects, indicating a wide margin of safety. " Aký je váš názor/ skúsenosť? Ďakujem za odpoveď.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

preparát dicynone by se měl používat pouze, je-li to opravdu nezbytné a pouze v dávce, jaká je nezbytná. Já neznám důvod, proč veterinární lékaře fence preparát předepsal a nepíšete ani její hmotnost, nemám ani informace ohledně jejího zdravotního stavu, takže nedokážu posoudit efekt, bezpečnost a výhodnost podávání tohoto preparátu. Pokud jste na vážkách, určitě konzultujte vaše nejasnosti přímo s ošetřujícím veterinárním lékařem.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 13.12.24

Dobrý den, mám březí fenku 35 den. Pan doktor ji našel v močovém měchýři močové kameny vel. 0,4mm. Po odkojení štěňátek ji pravděpodobně čeká operace. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je možné dávat fenečce homeopatika a jaké, aby se kameny rozpustily. Taky jestli podávání homeopatik v březosti nevadí. děkuji Lucie

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

v tomto případě je nejlepší konzutovat přímo s veterinárním homeopatem, nakolik toto není mým oborem. Můžete se poinformovat např. na této stránce - https://svethomeopatie.cz/cs/11-domaci-mazlicci. S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 13.12.24

Dobrý deň chcela by som sa spýtať na môjho psa sučku Molly. Nakoľko nám prestala jesť stále spí nevníma vobec a moc začala piť. Viac ako predtým čo to môže byť. Ďakujem

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

takovéto zvíře by měl určitě vidět veterinární lékař. Po telefonu nebo přes zprávy těžko zvíře vyšetřit a proto je i nemožné stanovit správnou diagnózu a následně terapeutický postup.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 10.12.24

Dobrý den, mám 12 týdenní štěně československého vlčáka které je už od chovatelé krmeno Barfem. Doma jsem v tom tedy začala pokračovat,protože je to obzvláště pro toto plemeno nejpřirozenější způsob stravy a chtěla jsem tedy pro štěně to nejlepší. Po měsíci barfovani ale zjišťuju ze je to pro me hodně náročné hlavně s uskladňováním v mrazáku a v okolí neni spoustu míst kde mohu koupit kvalitní barf. A hlavně hodně cestujeme takze je to náročné i připravit barf na cesty. Na doporučení chovatelky na cesty krmíme pouze granulemi. Své předchozí csv jsem krmila výhradně suchou stravou s konzervami a přemýšlím ze bych i takto začala krmit stene . Nebo aspoň bych zůstala na barfu ted kdyz je ve vývoji a později změnila stravu. Chtela bych tedy poradit jestli můžu bez problému takto změnit způsob stravování a případně jestli to udělat nějak postupně nebo je to možné ze dne na den. Jde mi hlavně o to abych pejskovi nějak změnou neublížila. Děkuji za odpověď.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

jakákoliv změna stravy u psa je doporučitelná postupná, takže nic ze dne na den. Můžete tím psovi zadělat na gastrointestinální potíže. Připravte se na to, že změnu je dobré dělat během cca 10 dní a navíc uvidíte, zda se zrovna psovi treféte s granulemi, takže doporučuji si vyhradit třeba 2-3 týdny, kdy nikam nepojedete, aby vám případné potíže pejska nějak nenarušily plány. Nevím, jestli by to Váš problém vyřešilo, ale barf už se v dnešní době dá sehnat např. i v sušené variantě, kterou zalijete vodou, takže na cesty ideální záležitost. Vyrábí ho např. firma Bohemia petfood - sušený barf. Někdo na cestách krmí i sušeným masem, které zabere díky vysušení vody mnohem menší objem místa. prodává se levněji ve velkých pytlích.

S pozdravem MVDr. Veronika Lesiuková