Jak vybírat psí granule

Rozhodli jste se, že budete krmit svého psa kompletním suchým krmivem, ale nevíte, jak se v široké nabídce orientovat? Přinášíme vám pár tipů, které vám s výběrem pomohou…

Jak jistě dobře víte, kvalitní výživa je pro psa velmi důležitá. Nejenže díky správnému krmení lze potlačit určité zdravotní problémy nebo předejít nemoci, ale existuje přímá závislost mezi výživou a kvalitou (a délkou) života. Nekvalitní granule jsou podezírány z negativního vlivu na zdraví zvířat (alergie, onemocnění zažívacího traktu a slinivky, záněty uší, onemocnění kloubů aj.), takže se vyplatí pořádně si promyslet, co budete svému čtyřnohému kamarádovi předkládat každý den v misce.

Není všechno zlato…

Při výběru vhodné značky se nespoléhejte jen na reklamu. I obyčejné marketové krmivo, které svým složením připomíná spíš šrot než stravu masožravce, může mít bombastickou reklamu. A bohužel pak mnoho lidí žije v přesvědčení, že svého psa krmí vyváženou a plnohodnotnou stravou, když to „přece říkali v televizi“… Není ani úplně nejvhodnější řídit se „zaručenými“ radami pejskařů, které potkáváte na ulici nebo v parku. Přestože je někdy dobrá rada nad zlato, ne každý majitel psa je zrovna odborník. A co vyhovuje jeho Benovi, vůbec nemusí sednout vašemu Maxíkovi. A už vůbec se neřiďte jen tím, které granule jsou pro psa nejchutnější. Psům totiž nejvíc jedou nekvalitní „marketovky“, které jsou dochucené solí a chemickými příchutěmi. Hlavní kritérium při rozhodování by mělo být jednoznačně složení! Pokud je kvalitní, můžete vzorek několika značek předložit psovi, aby si sám vybral, co mu bude víc chutnat. Vždy volte krmivo přiměřené věku (junior, adult, senior), zdravotnímu stavu (obyčejná vs. speciální diety) a velikosti (mini, střední, velká plemena-large breed). Doporučené dávkování zvyšujte jen v oprávněných případech (např. vyšší výdej energie). Krmiva nakupujte pouze v neporušených originálních obalech, abyste se vyhnuli kontaminací plísněmi apod.

Šetřit se nevyplácí

Při výběru se neřiďte jen cenou, ale dbejte na kvalitu! Mějme na paměti, že zdravý a dobře živený pes méně často navštěvuje veterináře! Tvrzení, že co ušetříte na granulích, vydáte za léčbu, není žádný mýtus… Jistotou zůstává, že krmiva zakoupená v supermarketech či hypermarketech nebo takzvané ekonomické řady nemají s kvalitním krmením nic společného. Nekvalitní složení (hodně obilovin a soli, málo masa, chemická konzervace atd.) je totiž jedním z hlavních znaků těchto granulí. Jenže pak tu máme opačný případ. Mnoho lidí si myslí, že když svému psovi kupují poměrně drahé granule, tak musí být kvalitní. Bohužel to není pravda a cena vždy neodpovídá kvalitě. I některá drahá krmiva, která se tváří jako špička, jsou svým složením vhodná spíše pro vegetariány (připomínáme, že pes je od přírody masožravec, takže když už jí v zásadě nepřirozenou stravu v podobě granulí, měla by alespoň obsahovat dostatečné množství masa). Takže co z toho plyne? Nejdražší krmivo není vždy nejlepší... Opět zdůrazňujeme, že složení je důležitější než cena!

Ruku v ruce s cenou jde i dávkování krmiva. To totiž může výrazně ovlivnit výslednou cenu krmné dávky na den. U krmiv vyšší kvality totiž stačí menší množství, protože je výživnější. V konečném důsledku pak dražší granule mohou vyjít nastejno nebo dokonce levněji než granule levnější, ale s vyšším dávkováním. Nižší objemová dávka spojená s krmením dvakrát denně také snižuje potenciální riziko torze žaludku (přetočení žaludku).

Každý pes je originál

Nezapomínejte na to, že každý pes je jiný a každému vyhovuje něco jiného. I krmivo, které je doslova „nabušené“ kvalitními bílkovinami, nemusí sednout každému. Jeden pes po něm bude ve výstavní kondici a další bude mít nehorázný průjem. Jen si vzpomeňte na lidi - někdo může jíst čočku a zapíjet ji mlékem a nic mu nebude, jiný by z této kombinace měl celodenní břichabol. Než proto najdete granule, které vašemu psovi sednou po všech stránkách, může to chvíli trvat.

Na co se zaměřit?

Klíčem k výběru je „umění číst etikety“. Nejdůležitějším údajem je tzv. složení krmiva, které je povinné a kontrolovatelné. Bývá označováno jako „nejpravdivější údaj na pytli granulí“, protože výrobce musí v sestupné řadě podle hmotnosti deklarovat suroviny, které byly zpracovány při výrobě. O kvalitě produktu vám hodně napoví správné označení jednotlivých složek. Suroviny by měly být přesně pojmenované. Např. „rýže“ místo „obiloviny“, „kuřecí tuk“ místo „živočišný tuk“, „kuřecí moučka“ místo „masová moučka“. Jinak nikdy nemůžete s určitostí vědět, co vlastně granule obsahují.

A ještě jedné věci si všímejte - ta samá obilovina by neměla být jmenována víckrát na prvních pěti místech (např. ground brown rice - hnědá rýže, brewer's rice - rýžový slad, rice flour - rýžová moučka). Toto „tříštění“ totiž znamená, že kdyby se sečetly všechny „rýžové složky“, bylo by výsledné rýže víc a ve složení by poskočila na přednější pozici.

Shrnutí: Obecné názvy jednotlivých surovin místo konkrétního pojmenování vypovídají o nízké kvalitě produktu.

Maso je maso

 Vzhledem k tomu, že jsou psi masožravci, měly by kvalitní granule obsahovat dehydrované maso nebo masovou moučku jako hlavní složku krmiva, oproti tomu množství obilovin je vhodné snižovat. Pokud se ve složení uvádí maso čerstvé, mělo by být doplněno ještě masovou moučkou či sušeným masem. (Na vysvětlenou: maso v čerstvém stavu totiž obsahuje 70–80% vody, která se musí pro výrobu granulí vysušit, proto skutečný podíl masa v granulích je podstatně menší. Naproti tomu masová moučka obsahuje stejné množství vody jako granule.). Kvalitní granule by měly být vyrobeny alespoň ze 100 g čerstvého masa nebo 20 g sušeného na 100 gramů granulí!

Shrnutí: Na prvním místě ve složení by mělo být kuřecí, jehněčí, rybí apod. moučka nebo sušené (dehydrované) maso. Pozor - čerstvé maso se musí nejdříve usušit a výsledně je v granulích masa jen třetina, než kolik znamená deklarace masa čerstvého. Pokud je uvedené ve složení na prvním místě, pak na druhém by měla být masová moučka.

Není bílkovina jako bílkovina

Při studiu krmiv se mnoho lidí zaměřuje na množství proteinů (bílkovin) v krmivu. Kromě jejich procentuelního zastoupení v krmivu by vás měl zajímat i jejich zdroj!  Živočišné bílkoviny mají totiž mnohem lepší poměr aminokyselin než levnější, neplnohodnotné rostlinné bílkoviny (např. soja, obiloviny) a jsou pro zvířata mnohem lépe stravitelné. V porovnání obiloviny mají cca 2/3 obsahu bílkovin jako maso. Pro mnohé výrobce granulí je tedy levnější vyrobit krmivo převážně z obilí a maso jaksi opomenout (i když se ho ve složení dočkáte, jeho množství je ve skutečnosti minimální). Údaje o procentuálním podílu živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu uvádí jen některé značky.

Shrnutí: Kvalitní granule mají vysoký obsah proteinů živočišného původů, protože rostlinné bílkoviny tráví pes jen těžko a nestravitelné zbytky mu ve střevech „hnijí“.

Chemická konzervace? Vyhněte se obloukem!

V kvalitních granulích by neměly být obsažené potenciálně zdraví škodlivé látky, jako jsou různá barviva a konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný). Někdy se tyto látky skrývají za termín „doplňkové látky povolené v EU“

BHA neboli butylhydroxyanisol (E 320) je konzervační látka, která zpomaluje žluknutí tuků. Používá se jako konzervant proti některým bakteriím a plísním. Může způsobovat alergie. Podle některých studií může být i příčinou vzniku rakovinotvorného bujení trávícího traktu nebo zesiluje karcinogenní účinky jiných karcinogenů.

BHT neboli butylhydroxytoluen (E 321) je jedním z nejpoužívanějších potravinářských emulgátorů, který zabraňuje žluknutí tuků a olejů. Pro zdraví má podobné účinky jako BHA. Může mít toxické účinky na některé orgány, např. játra, plíce, ledviny.

Propylgallát (E 310) brání žluknutí tuků a olejů. U citlivých jedinců může vyvolávat žaludeční problémy a alergické reakce.

Sorban draselný zpomaluje růst plísní, používá se jako konzervační činidlo

Ačkoliv většina odborných studií označuje tyto látky za bezpečné, dlouhodobější pokusy s podáváním vyšších dávek u laboratorních krys naznačovaly jejich karcinogenní účinky. Vysoké dávky BHT způsobovaly na pokusných zvířatech mnoho poruch a abnormalit, především na psychické úrovni a zvyšovalo se riziko vzniku nádorů. I když je v granulích malé a údajně bezpečné množství těchto látek, stojí za úvahu, co by toto malé množství podávané v každé krmné dávce, každý den a případně celý život mohlo se zdravím psa udělat... Světové potravinářské organizace proto doporučují používání dražších, ale bezpečnějších postupů, jako je například konzervace pomocí tokoferolů (vitamin E).

Shrnutí: Trend odklonu od „chemie“ se projevuje i ve výživě zvířat a to je jedině dobře, protože chemické konzervanty zdraví rozhodně neprospívají!

Vedlejší produkty = žádná výhra

Kromě chemických konzervantů by se v  kvalitních granulích neměly objevovat suroviny nízké výživové hodnoty. Mezi ně řadíme např. sóju (zdroj proteinů, který je pro psy hůře stravitelný, působí proti využití bílkovin z potravy, potenciální alergen), bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty a vedlejší rostlinné a živočišné produkty.

Shrnutí: Pokud jsou v granulích obsaženy „vedlejší produkty“, nemůžeme vědět, co konkrétně bylo pro výrobu použito. Mohou zde být kvalitní zdroje bílkovin jako např. vnitřnosti, zdroje vápníku jako např. kosti, ale i méně užitečné vedlejší produkty.

Co je naopak dobré?

Některé složky kvalitu granulí zvyšují. Pozitivní je například přídavek probiotik (příznivých mikroorganismů), glukosaminu a chondroitinu (doplňky pro výživu a obnovu chrupavek kloubů a vaziva) a různých přírodních bylinek či ovoce a zeleniny (mořské řasy, kořen čekanky, yucca aj.) Některé bylinky například pomáhají tělu vylučovat toxiny a podněcují některé tělesné pochody (například pročišťování), dále mohou posilovat orgány (povzbuzují srdce, zlepšují trávení atd.). Tyto informace jsou většinou uvedeny na obalu případně v propagačních materiálech, protože výrobci se chtějí pochlubit prospěšnými účinky jednotlivých složek. Granule by samozřejmě měly obsahovat kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků. (Použití chelátových forem minerálů umožňuje jejich lepší střevní absorpci a s tím spojenou vyšší využitelnost krmiva.) Pozitivní účinek mé i přídavek oligosacharidů nebo fruktooligosacharidů. Pro výběr určité značky hovoří i fakt, jsou-li granule zpracované šetrnou technologií. Pokud mají suroviny status potravinářské kvality, tím lépe. (To znamená, že suroviny byly schválené i pro lidskou spotřebu. Takových je pouze cca 5% značek, ostatní jsou v krmné kvalitě.) Poměr omega 6 : omega 3 kyselin by měl být menší než 5:1 (odrazí se pozitivně na kvalitě srsti).

Shrnutí: Přídavek probiotik, „kloubní výživy“, bylinek a dalších prospěšných látek je jednoznačně pozitivní.

Vhodné zdroje sacharidů 

Mezi zdroje sacharidů řadíme pšenici, kukuřici, oves, rýži, brambory aj. Nejlépe stravitelné jsou brambory (ale pozor - hovoříme o vločkách z celých brambor, nikoliv bramborových úsušcích, což jsou vlastně slupky - odpad potravinářského průmyslu), rýže a oves. Naopak pšenice se považuje za hůře stravitelnou, obsahuje velké množství lepku a může vyvolávat  alergii. Stejně tak kukuřice (potenciální alergen) není pro psy příliš vhodná i kvůli svým nutričním hodnotám. Psům jakožto původním masožravcům nejvíce prospívá masitá strava s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem sacharidů. Nadbytek sacharidů v krmivech pro psy může být jednou z příčin obezity, jelikož nadbytečná glukóza se v těle ukládá jako tuk. Čím méně sacharidů granule obsahují, tím lépe. Na trhu jsou k dostání i granule zcela bez obilovin, takzvané Grain Free (GF) např. granule Bravery nebo Taste of the Wild. Faktem však zůstává, že někteří lidé je považují za „nezdravý extrém“, který může způsobit až selhání ledvin a jater. Kde je pravda? Jak to tak bývá, pravděpodobně někde mezi... Přestože se tato krmiva řadí mezi nejkvalitnější, některým psům velké množství bílkovin v nich obsažené prostě nesedne. Zdravá zvířata nadbytek bílkovin vyloučí močí a nezpůsobí to žádné škody, ovšem psům s ledvinovými problémy se vysokoproteinová krmiva nedoporučují.

Jako hlavní zdroj tuků by v granulích měl být kuřecí nebo rybí tuk. Rostlinné oleje by neměly tvořit hlavní zdroj tuků, protože psi mnohem lépe využívají tuky živočišné.

Shrnutí: Za ideální se považují krmivo, kde převaha bílkovin pochází z kvalitních živočišných zdrojů, tuky jsou převážně živočišného původu (musí být jasně specifikovaný o jaký druh se jedná, rostlinné oleje jsou na doplnění), sacharidy pocházejí z kvalitních obilovin nebo brambor (případně jsou doplněné z ovoce a zeleniny). Produkt je bez konzervantů, barviv, soli sóji a dalších nevhodných složek pro organizmus psa.

Jak poznám, že granule psovi sednou?

Prvním znakem jsou pevné, tmavé výkaly odpovídajícího množství. Tím se částečně ujistíte, že krmení je dobře stravitelné. Po delší době (6-8 týdnů) se projeví další viditelné účinky - lesklá srst, dobrý stav kůže bez lupů, psychická pohoda zvířete. Pes je živý, plný energie a vypadá dobře. Pokud budete s granulemi spokojeni (především tedy pes), značku neměňte.

Kdy krmivo změnit?

V případě, že pes neprospívá (má zažívací problémy, špatnou kvalitu srsti, lupy, hodně stolice světlé barvy atd.), je na místě značku změnit. Přechod provádějte postupně po dobu cca 10 dnů. První den dejte psovi jen trochu nového krmiva (cca 20% nového a 80% původního), další dny jeho poměr postupně zvyšujte.

Pokud jste již našly „svou“ značku, které psovi vyhovuje, pak není vhodné ji měnit. Naopak je lepší u ověřené značky zůstat. Každé krmivo se totiž nejefektivněji zpracovává po určité době návyku, proto střídání granulí způsobem, že každý týden dáme psovi novou příchuť, aby mu lépe chutnalo, není na místě. Může se stát, že pes po nějaké době začne granule odmítat, pak mu je zkuste ochutit například lososovým olejem nebo lžící konzervy, která je krásně provoní. Někteří psi zase odmítají jíst suché granule, ale zvlhčené je přijímají bez problémů. Zvlhčené granule také lépe respektují fyziologii psa, protože usnadňují polykání. Na tomto místě je vhodné upozornit, že krmivo obsahující probiotika by již nemělo procházet další tepelnou úpravou (přelití horkou vodou apod.), aby se příznivé mikroorganismy nezničili.

Doplňující informace

Vitamíny

jsou velmi důležité pro organismus. Podílejí se na aktivitě řady enzymů a jsou nezbytné pro život.

D - důležitý pro tvorbu kostry, zubů, srsti a kůže atd. (doporučené denní minimum 227 IU/lb krmiva)

E - chrání buňky v organismu, má význam pro plodnost, svaly a nervy atd. (doporučené denní minimum 23 IU/lb krmiva)

C- podporuje organismus proti poškození a má velký význam pro imunitu atd. (není doporučená minimální dávka, vytváří se v játrech u zdravých psů)

H - biotin má vliv na správnou funkci jater a kvalitu srsti a kůže (doporučené denní minimum .001 mg/lb krmiva)

B - široká skupina vitamínů, která se podílí na správném fungování zažívacího traktu atd.

A - nezbytný pro růst a dobrý zrak atd. (doporučené denní minimu 2272 IU/lb krmiva)

Minerální látky

Jejich úloha pro organismus je nepostradatelná. Jsou nezbytné pro správný vývoj kostry jiných orgánů.

Vápník (Ca) - spolu s fosforem se uplatňuje při tvorbě kostry a zubů…

Fosfor (P) - spolu s vápníkem se podílí na tvorbě kostry a zubů…

Sodík (Na) - ovlivňuje tělní tekutiny a nervový systém…

Draslík (K)- uplatňuje se při metabolismu tuků, cukrů, je důležitý pro zažívací trakt…

Chlór (Cl) - podílí se na trávení…

Hořčík (Mg) - je nezbytný pro tvorbu kostry a nervového aparátu…

Síra (Si) - je obsažena ve většině bílkovin, má vliv na chrupavky a kosti…

Jejich doporučená množství naleznete zde.

Bílkoviny – jsou nezbytné k tvorbě nových tkání, k růstu a udržování a nápravě tkání stávajících. Jsou základní stavební složkou všech orgánů. V krmné dávce by měly mít zastoupení přibližně od 20 – 30%.

Aminokyseliny – jsou základními stavebními jednotkami bílkovin

Tuky – mají funkci zásobních a energetických látek a jsou nosiči vitamínů (A, D, E, K). Jejich množství v krmné dávce určuje věk i využití psa. Je to přibližně od 9 do 20 %.

Sacharidy - jsou hlavním zdrojem energie, Krmná dávka by měla obsahovat asi 20 % stravitelných sacharidů.

Vláknina - podporuje správnou činnost střev. V krmné dávce by měla být od 3 – 5 %, u krmiv pro obézní psy až 20 %.

Redukční diety obsahují poměrně nízký obsah bílkovin (18-22%), nízký obsah tuků (7-9%) a vyšší podíl vlákniny (nad 5%). Vyšší podíl vlákniny usnadňuje trávení, napomáhá pohybu střev a žaludku, a navíc je naplňuje, takže vyvolává pocit sytosti. Příliš mnoho vlákniny ale může zhoršit vstřebávání jiných důležitých živin. Redukční dieta se vyznačuje i nižší hodnotou stravitelné energie pohybující se kolem 3000 Kcal na kilogram krmiva.

Udržovací diety mívají ve složení kolem 20-23 % bílkovin, 10 % tuků při zhruba 3% vlákniny.

 

Potřeba bílkovin a tuků podle AAFCO (The Association of American Feed Control Officials)

Štěňata – 28% bílkovin, 17% tuků

Dospělý pes – 18% bílkovin, 9-15 % tuků

Aktivní pes – 25% bílkovin, 20% tuků

Závodní saňový pes – 35% bílkovin, 50% tuků

Kojící fena – 28% bílkovin, 8-17% tuků